}
logogodło

im. Konstantego Maciejewicza w Stepnicy

 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
 • Pic 12
Dziś jest sobota 30 maja 2020, dziś są imieniny: Feliksa i Ferdynanda

PorozmawiajMy. Proszę - Zwroty grzecznościowe

dodano: 2019-10-08 08:09:08

Biblioteka szkolna przyłączyła się do akcji „PorozmawiajMy. Proszę!”, zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę. Dzięki temu, że udało się nam dostać do pierwszej setki, otrzymaliśmy od organizatorów książkę Mai Kramer i Karoliny Laube – Kramer pt.: „Nieoczywista Układanka Polska”.

Głównym zadaniem było przeprowadzenie międzypokoleniowego spotkania inspirowanego przesłaną książką. Bazując na otrzymanej lekturze, pani Anna Bochniarz – Mutkowska przeprowadziła z klasą VI A zajęcia, których głównym tematem były zwroty grzecznościowe. Taki temat wybrała wychowawczyni klasy pani Aneta Rączkowska i zrealizowano go w ramach godziny wychowawczej.

Proszę, dziękuję, przepraszam, do tego możemy dołączyć dzień dobry i do widzenia. Znajomość i stosowanie tych słów, świadczy o wysokiej kulturze osobistej i sprawia, że inni ludzie patrzą na nas przychylnym okiem. Jak się okazuje pojęcie „zwrot grzecznościowy” posiada wiele znaczeń. Dawniej cechował on pozycję społeczną, funkcję czy podkreślał znaczenie danej osoby w hierarchii społecznej. Dziś fraza „zwroty grzecznościowe”, to nic innego jak słowa charakteryzujące osobę kulturalną, wychowaną, która używa danych zwrotów w życiu codziennym w odniesieniu do innych ludzi. Choć te sprawy są nam tak dobrze znane i oczywiste, bardzo często trudno jest wyegzekwować stosowanie tych zwrotów wśród ludzi młodych. Ciężko przez gardło przechodzą uczniom słowa „ dzień dobry”, co od dawna zauważają nauczyciele. Często bywa tak, że osoby które były na bakier z nauką i z zachowaniem, pamiętają  i świetnie sobie radzą z zastosowaniem wspomnianych pojęć, co bardzo każdego cieszy. Zaś osoby, po których należałoby się spodziewać  wysokiej kultury osobistej, co widać po wysokich wynikach w nauce, nie przekłada się na codzienne obcowanie pomiędzy osobami dorosłymi. Jaka jest tego przyczyna? Dlaczego tak się dzieje?

Zajęcia prowadzono z klasą VI, mimo to, przytoczony został wiersz Teresy Rutkowskiej – Wojciechowskiej pt.: „Zwroty grzecznościowe”. Na nim bazują i pracują najmłodsze grupy przedszkolne. Widocznie nieraz należy wrócić do podstaw i nakreślić pewne sytuacje raz jeszcze. Uczniowie pracowali indywidualnie i w grupach. Każdy z nich otrzymał 5 karteczek, odpowiadających 5 zwrotom grzecznościowym. Zadaniem było napisać dane zwroty, w innej odmiennej formie, bo wiadomo, że między rówieśnikami brzmią one zupełnie inaczej. Młodzież na powitanie używa takich słów jak: siema, żółwik, hej, good morning, elo, hejka, hej, zaś na pożegnanie: piona, nara, narka, bajo, papa, pa. Sytuacja wygląda inaczej gdy komuś dziękujemy, wówczas brzmi to tak: dzięki, dziękówka, thx, thanks, dziena, danke, dzienks. Przepraszając korzystamy ze zwrotów: sorry, sorki, przepson, soraski, przepka, sry. Na koniec prosząc mówimy: plis, weź, zechciej. Rozwiązała się wśród uczestników zajęć burza mózgów. Dodatkowo wszyscy poznali określenia kurtuazyjnych słów, stosowanych w dawnych latach, gdzie królowały takie jak: waszmość, wasześć, jaśnie wielmożny, miłościwy czy waćpanna. Przykładów można by wymienić naprawdę wiele. To tylko dowód na to jak nasz język polski bywa zmienny. Kolejnym zadaniem było napisanie przez uczniów wersów wiersza, w którego treści znalazły się omawiane uprzejmościowe słowa ale przedstawione we współczesnym slangu młodzieżowym. Efekty ich pracy, połączono w jedną całość i  znaleźć je można w galerii.  Zajęcia przyniosły wiele radości. Cechowała je współpraca i miła atmosfera.

To wszystko na co pozwoliła nam jedna godzina lekcyjna. Mamy nadzieję, że te krótkie warsztaty zmienią zachowanie wśród  wielu osób a znane zwroty grzecznościowe staną się codziennymi a nie tylko okazjonalnymi, używanymi w wyjątkowych sytuacjach. Dziękujemy pani Annie Bochniarz- Mutkowskiej za przeprowadzenie zajęć 

Anna Bochniarz - Mutkowska

Galeria zdjęć
Szukaj na stronie

Wydarzenia
Pogoda
Licznik
Odwiedziło nas: 2379246 osób