logogodło

im. Konstantego Maciejewicza w Stepnicy

  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
  • Pic 8
  • Pic 9
  • Pic 10
  • Pic 11
  • Pic 12
Dziś jest piątek 04 listopada 2022, dziś są imieniny: Karola i Olgierda

Ciekawostki

dodano: 2021-09-05 09:33:09

Escape room w bibliotece!

Dziś zachęcamy do odwiedzin niezwykłego miejsca. Biblioteczny escape room już na Ciebie czeka! 

Udanej zabawy ESCAPE ROOM

 

Ubieramy choinkę!

Zapraszamy do wspólnego ubierania choinki. Po czym warto rozwiązać kolejne zadania. 

Ubierz choinkę

 

Misja Święta Ho, Ho Ho....

Prezentujemy wszystkim zainteresowanym rodzicom i młodym czytelnikom Padlet, w którym znajduje się szereg zagadek, łamigłówek i ciekawych ćwiczeń związanych z tematyką świąteczną. To wspaniała okazja do wspólnej zabawy i alternatywa do spędzania czasu wolnego. 

Udanej zabawy  Misja Święta

 

Zachęcamy do rozwiązywania SUDOKU KSIĄŻKOWEO. Miłej zabawy Sudoku książkowe

 

Dziś ( 15 grudnia ) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Herbaty!

Zapraszamy do rozwiązania quizu o tej tematyce.  Dzień Herbaty

 

CIEKAWOSTKI KSIĄŻKOWE 

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawą prezentacją ukazującą przeróżne informacje dotyczące książek. To tu można się dowiedzieć kiedy powstała najstarsza książka, jaka książka jest najpopularniejsza na świecie, oraz która książka miała najdłuższy tytuł. Dziesięć ciekawostek czeka na odkrycie! Zapraszamy do zabawy Ciekawostki książkowe 

 

DZIADEK DO ORZECHÓW

Już jutro ( 3 grudnia 2020 r.) będzie możliwość obejrzenia spektaklu dla dzieci online pt. " Dziadek do orzechów". Zapraszamy całe rodziny na godzinę 17:00 przed ekrany komputerów. Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka im. Jana Pawła II w Dzielnicy Rembertów. 

Przedstawienie w wykonaniu Teatru Wariacja. Realizacja w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Zapraszamy. Wystarczy wejść w link Dziadek do orzechów i wyruszyć na przygodę do świata bajek!

 

" WALERIANOWE KROPELKI "

Zapraszamy na Mikołajkowy koncert rodzinny online. Organizatorem jest Filharmonia im. Mieczysłąwa Karłowicza w Szczecinie. Dlatego 6 grudnia o godz. 17:00 czeka nas wyjątkowa transmisja na żywo, przygotowana specjalnie z myślą o najmłodszych w tym dniu, ale także o tych nieco starszych! Podaruj swojemu dziecku, bratu, siostrze, wnuczkowi, wnuczce coś nieoczywistego i wspólnie obejrzyjcie naszą transmisję na Faceboku i YouTube.

O czym będzie mikołajkowa opowieść?

Pewnego grudniowego wieczoru Mistrz Walerian siedział z kubkiem gorącej herbaty w swoim ulubionym, miękkim jak puch fotelu. Na stoliku obok leżał niewielki notatnik, w którym Pan Walerian zapisywał swoje złote, walerianowe myśli. Za oknem szalał wiatr, rozdmuchiwał na wszystkie strony puszysty śnieg, a Walerian nie miał pojęcia, że tuż przed drzwiami jego domu, z zimnem i hulającą wichurą zmaga się przemarznięte do kości, niewysokie stworzenie.

„Walerianowe kropelki” to tytuł niegdyś znany każdemu melomanowi w Szczecinie. Tak nazywała się cykliczna rubryka o muzyce, publikowana w "Kurierze Szczecińskim". Jej autor, dyrygent, kompozytor, popularyzator muzyki, publicysta i pedagog Walerian Pawłowski był jedną z najpopularniejszych postaci życia muzycznego powojennego Szczecina. W 100. rocznicę urodzin (18.12.1920 w Kielcach) tego wyjątkowego pasjonata muzyki i motocykli postanowiliśmy przypomnieć jego sylwetkę, jego pouczające, pełne humoru opowieści muzyczne, a także jego własne kompozycje.

O mistrzu opowiadać będą jego ukochany pies Hipolit, w którego wcielił się aktor szczecińskiego Teatru Lalek „Pleciuga” Rafał Hajdukiewicz, autorka scenariusza i narratorka koncertu Agata Kolasińska, a także tak bliska mu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie.

Więcej informacji znajduje się na stronie Filharmonia Szczecin

 

WITAJ W POLSCE

Zapraszamy po wirtualnej podróży po Polsce. Warto obrać jeden ze szlaków, których jest pięć. 

 

PATRONI 2021 ROKU

W piątek 27 listopada 2020 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił patronów 2021 r.

▪️ Stanisław Lem (1921-2006)
▪️ Cyprian Kamil Norwid (1821-1883)
▪️ Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944)
▪️ Kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981)
▪️ Tadeusz Różewicz (1921 -2014)
▪️ Konstytucja 3 Maja (1791)

 

KINO W TRAMPKACH

Festiwal dla dzieci i młodzieży Kino w Trampkach. Do 27 listopada trwa prawdziwe święto filmów krótkometrażowych. Festiwal to nie tylko filmy!  Czekają tam również specjalne karty ćwiczeń, do zrobienia w domowym zaciszu, a także 10 materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli w szkole. Można wybrać filmy dostosowane do wieku dziecka. Kinotrampkowe tytuły to ciekawe historie z całego świata, które dotykają wielu tematów społecznych, kulturowych, psychologicznych.

Zapraszamy do oglądania KINO W TRAMPKACH

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA!

Zbliża się Dzień Pluszowego Misia. 25 listopada po raz kolejny bedzie obchodził sowje urodziny. Z tej okazji prezentujemy quiz pt.: " Jak dobrze znasz literackie misie"? 

Zapraszamy do wspólnej zabawy tak dzieci jak i rodziców. Powodzenia!

Gra znajduje się w linku poniżej. 

JAK DOBRZE ZNASZ LITERACKIE MISIE

 

OJCE I DZIATKI " MIĘDZYPOKOLENIOWY FESTIWAL LITERATURY DZIECIĘCEJ" 

25 listopada rozpocznie się kolejna odsłona Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki. Tym razem wszystkie wydarzenia będą miały miejsce w sieci.  Na inaugurację – przyjaciel festiwalu i ambasador – Marcin Rogacewicz przeczyta Czytankę Wszech Czasów, wybraną przez samych internautów w trwającym od początku listopada plebiscycie na Booklistę Wszech Czasów. Po Czytance Wszech Czasów, trzy dni atrakcji: spotkania online, interaktywne warsztaty, czytanki na czasie, konkursy i międzypokoleniowe inspiracje! W programie same gwiazdy: Grzegorz Kasdepke, Barbara Gawryluk, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Jarosław Mikołajewski, Renata Piątkowska, Joanna Olech, Marcin Szczygielski, Rafał Kosik, Marcin Bruchnalski, Ewa Solarz, Tomasz Broda, Basia Flores, Joanna Rusinek oraz Przemysław Liput.

ZAPRASZAMY!

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą na profilu: Facebook Festiwal 

Pełen program znajduje się na stronie: Ojce i dziatki

 

TEATRIS - INTERAKTYWNY TEATR

Zapraszamy na darmowe spektakle. Koniec z biernym oglądaniem bajek. Dzięki TEATRIS dziecko nie jest jedynie obserwatorem historii – jest jej uczestnikiem i współtwórcą. TEATRIS realizowany jest w formie lalkowego spektaklu teatralnego z zastosowaniem lalek typu muppet. Animacja lalkami bez tricków komputerowych, czy ruchu kamery, prawdziwe doświadczenie teatralne. W chwili obecnej dostępnych jest 5 odcinków. Każdy trwa do 30 minut. Spektakle można zobaczyć  na stronie TEATRIS Projekt powstał dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w Sieci. 

 

DARMOWY LISTOPAD

"Darmowy listopad" to akcja skierowana do wszystkich tych, którzy chcieliby zwiedzić wirtualnie siedziby polskich monarchów. Kontynuowana od 2012 r. akcja "Darmowy listopad", której organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących zabytkowe siedziby polskich monarchów i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę oraz wzrost uczestnictwa w kulturze. Wyjątkowo " Darmowy listopad" odbywa się w tym roku online.

 Wśród atrakcji są również m.in. webinaria poświęcone dziejom rezydencji, muzealna debata i historyczne ciekawostki.

Więcej szczegółów dotyczacych wirtualnych spacerów, webinariów i debat można znaleźć na stronie DARMOWY LISTOPAD

 

BAJKI EDUKACYJNE

Zachęcamy do zapoznania się i do skorzystania z bajek terapeutycznych, które skierowane są do dzieci w wieku 7-10 lat. Namawiamy do darmowego pobrania audiobooków, oraz bajek wraz z materiałami edukacyjnymi. Przeznaczone są dla nauczycieli, rodziców czy terapetów. Każdy może z nich skorzystać i znaleźć coś dla siebie. W zestawie znajdują się 3 bajki. Fundacja Zaczytani.org gorąco zaprasza! 

ZACZYTANI

 

BĄDŹ Z INNEJ BAJKI 

Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do przyłączenia się do kampanii, której celem jest uświadomienie, że zagrożenia z jakimi mogą zetkknąć się dzieci w sieci , są jak najbardziej prawdziwe w życiu realnym. Internet to zabawa, rozrywka, ale też źródło niebezpieczeństwe, przed którymi należy chronić dziecko. W ramach kampanii powstało wiele ciekawych materiałów, które są idealnym wstępem do rozmów z dzieckiem o cyberzagrożeniach. Atrakcyjna forma współczesnych animacji opartych na znanych baśniach sprawi, że kampania zainteresuje wszystkie pokolenia odbiorców. 

Kampania jest realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy ze Stowarzyszeniem Góry Kultury - zwycięzcą konkursu pt. „(Nie)Bezpieczni w sieci – konkurs dla NGO na najlepszą kampanię edukacyjną”.

PO WIĘCEJ INFORMACJI ZAPRASZAMY NA STRONĘ: BĄDŹ Z INNEJ BAJKI

Do tej pory ukazały się:

                                                

                                               

 

 

BAJKI POSŁUCHAJKI!

Zapraszamy na stronę BAJKI POSLUCHAJKI , gdzie znajduje się dziewięć dźwiękowych inscenizacji zaadresowanych do dzieci i młodzieży. Dxwiękowy księgozbiór, będzie suckesywnie uzupełniany o wartościowe i pasjonujące pozycje.

W obecnej chwili dostępne są:

1. O wesołej Ludwiczce

2.Opowieści z Przykopy

3. Kajtuś Czarodziej

4. Wesołe historie

5. Wielka bajka policyjna

6. Potwór znad łóża

7. Długa Berta

8. Zagubiony chłopiec

9. Best Seler

 

 

AKCJA CZYTAJ PL – „UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ”

ZNOWU CZYTAM!

Największa w Polsce i na świecie tego rodzaju akcja czytelnicza w tym roku będzie szczególnie mocno widoczna będzie w przestrzeni wirtualnej. W zeszłorocznej rekordowej edycji Czytaj PL, ponad 50 000 użytkowników przeczytało książki aż 130 tysięcy razy! Nie ma zatem wątpliwości, że poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Już po raz czwarty w ramach akcji „Upoluj swoją książkę”, organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki, plakaty akcji umożliwiające bezpłatny dostęp do bestsellerowych ebooków i audiobooków trafią także do szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju. W tym roku po raz pierwszy książki będzie można czytać na czytnikach elektronicznych inkBOOK Calypso. Akcja Czytaj PL jest od początku realizowana jako element programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Czytać i słuchać bestsellerowych książek można przez cały listopad. Umożliwiają to organizatorzy akcji: KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, i Woblink – największa w Polsce platforma z ebookami, audiobookami i książkami papierowymi. Organizowana i rozwijana od 7 lat akcja Czytaj PL nie byłaby możliwa bez współpracy z jej partnerem strategicznym – Instytutem Książki, największymi wydawcami w kraju, a także z partnerującymi jej miastami (Grudziądz również jest miastem partnerującym). Organizatorzy akcji proponują pozycje polskich i zagranicznych pisarzy.

W tym roku do pobrania są następujące tytuły:

1. Karolina Macios, Czarne morze;

2. Remigiusz Mróz, Głosy z zaświatów;

3. Mariusz Szczygieł, Nie ma (zbiór reportaży, za które autor otrzymał Nagrodę Nike w 2019 roku) - w naszej bibliotece dostępne są inne pozycje Mariusza Szczygła;

4. Mikołaj Łoziński, Stramer;

5. Dominika Słowik, Zimowla (autorka została wyróżniona tegorocznym Paszportem Polityki);

6. Robert Małecki, Zadra (w bibliotece szkolnej dostępne inne tytuły tego autora);

7. Jakub Ćwiek, Topiel;

8. Paulina Hendel, Strażnik;

9. Andri Snaer Magnason, O czasie i wodzie;

10. Wojciech Drewniak, Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL;

11. Jakub Małecki, Horyzont (dostępna również w wersji papierowej w bibliotece szkolnej);

12. Stefanie Stahl, Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem.

Akcja trwa do 30 listopada! Więcej informacji pod linkami:

https://akcja.czytajpl.pl/index.html#akcja

https://akcja.czytajpl.pl/

Uwaga Czytelnicy! 
W przypadku braku możliwości skorzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej, zachęcamy Was do skorzystania z bezpłatnych zasobów Internetu. Umożliwią to następujące strony WWW: 

 https://wolnelektury.pl/ 

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.


https://lektury.gov.pl/

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.


literat.ug.edu.pl/autors.htm
www.gutenberg.org/browse/languages/pl


 https://polona.pl/

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.


 https://otwartezasoby.pl/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W ROKU SZKOLNYM 2018 / 2019

NAUCZYCIEL BIBLIOTEKARZ

mgr  ANNA BOCHNIARZ - MUTKOWSKA

 

poniedziałek 

7:30 - 14:00 

 

wtorek - czwartek

7:30 - 13:30

 

piątek

7:30 - 13:00

 

Zadania biblioteki:

1.  Praca organizacyjno - techniczna

a)  planowanie i sprawozdawczość,

b)  organizacja lokalu,

c) gromadzenie, opracowanie i selekcja zbiorów (konserwacja księgozbioru, opracowanie formalne, rzeczowe i techniczne, organizowanie różnorodnych akcji celem pozyskania książek),

d)  organizacja warsztatu informacyjnego z różnych źródeł (uzupełnianie i rozbudowanie kartoteki zagadnieniowej, uzupełnianie katalogów),

e)  udostępnianie zbiorów,

f)    organizacja warsztatu dydaktycznego.

2.  Praca pedagogiczna

a)  udostępnianie zbiorów w czytelni i wypożyczalni,

b)  działalność informacyjna i poradnictwo w wyborach czytelniczych (pomoc w doborze literatury w zależności od wieku, zainteresowań, poziomu intelektualnego, udzielanie porad i informacji katalogowych, bibliograficznych, tekstowych, inspirowanie czytelnictwa poprzez gazetki ścienne, wystawki książek, wykazy nowości, konkursy czytelnicze),

c)  lekcje z edukacji czytelniczej oraz instruktaż indywidualny,

d)  rozwijanie kultury czytelniczej uczniów, kształtowanie postaw moralnych zgodnie z ogólnoludzkimi wartościami (rozmowy z uczniami na temat ich zainteresowań – pomoc w doborze lektury, zwrócenie szczególnej uwagi na czytelników mających kłopoty z czytaniem i otoczenie ich opieką, organizowanie imprez czytelniczych np. konkursy czytelnicze, uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych, kształtowanie nawyków tworzenia własnego księgozbioru).

3. Współpraca ze środowiskiem szkolnym i pozaszkolnym (udzielanie pomocy w zakresie doboru literatury nauczycielom przedmiotowcom, wychowawcom klas, opiekunom kół zainteresowań w ich codziennej pracy, w doskonaleniu się i pracy twórczej w organizowaniu imprez szkolnych).

 

 

Szukaj na stronie

Pogoda
Licznik
Odwiedziło nas: 3354414 osób