Wycieczka klas 1a i 1b do Oceanarium i Osady Wikingów to niezapomniana przygoda! Zwiedzając Oceanarium w Międzyzdrojach poznaliśmy tajemniczy i przepiękny świat głębin morskich. Ogromne wrażenie na pierwszoklasistach wywarły ciekawe gatunki stworzeń morskich, które mogli zobaczyć po raz pierwszy. Jedną z atrakcji czekających w Oceanarium jest paludarium z japońskimi karpiami koi (są one znane również jako karpie brokatowe). Są to ryby zachwycające swym wyglądem, które w japońskiej kulturze utożsamiane są z takimi cechami, jak odwaga, szczęście i długie życie. Przebywanie w ich towarzystwie pomaga się odprężyć. Natomiast Nemo, czyli błazenek, to jeden z ciekawszych mieszkańców Oceanarium. Ryby te często pojawiają się w domowych akwariach, do których trafiają głównie z okolic Filipin i Indonezji. Ich naturalnym środowiskiem są rafy koralowe Indopacyfiku, wśród których mogą dożyć nawet do 10 lat. Piękny wygląd oraz filmowa kariera Nemo sprawiły, że błazenki stały się ulubieńcami dzieci zaglądających do Oceanarium.
Dużym zaskoczeniem dla dzieci były też dodatkowe atrakcje: sala edukacyjna oraz multimedialna, gdzie dzieci poprzez zabawę mogą się uczyć; bawialnia; wystawa rekinów w skali 1:1.
Po wizycie w Oceanarium zjedliśmy pyszną pizzę oraz lody i gofry.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Wolin i Centrum Słowian i Wikingów. Dzięki wizycie w wiosce mogliśmy poznać życie ówczesnych mieszkańców i posmakować przekąsek. Centrum Słowian i Wikingów to rekonstrukcja zabudowań wczesnośredniowiecznego Wolina, czyli datowanych na okres od IX do XI wieku. Prace rekonstrukcyjne realizowane są na podstawie wykopaliskowych badań archeologicznych prowadzonych w tym mieście od ponad 100 lat. Zwiedzając zabudowania, mieszkalne i rzemieślnicze pierwszaki mogły zobaczyć jak mogło wyglądać życie codzienne dawnych ludzi, jak mieszkali i pracowali. We wnętrzach chat zobaczyliśmy repliki oraz stylizacje mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. Dzieci mogły na chwilę przenieść się w czasy dawnych Słowian i Wikingów i upiec podpłomyki, lepić z gliny, filcować wełnę, a także strzelać z łuku.
Wszyscy z wycieczki wrócili z wieloma wspaniałymi wspomnieniami.
Wyjazd w 80% został sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach projektu „Poznaj Polskę”.
B. Wasiluk