Logo ZSP Stepnica
Zespół Szkolno-Przedszkolny
im. Konstantego Maciejewicza w Stepnicy

Światowy dzień pierwszej pomocy w naszej szkole

Warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

 

Gdyby co dziesiąty mieszkaniec naszej planety
potrafił udzielać pierwszej pomocy,
rocznie ocaliłoby to milion ludzi.

      W ramach obchodów ŚWIATOWEGO  DNIA PIERWSZEJ POMOCY (obchodzonego w drugą sobotę września), 12 września 2023 roku w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty na temat podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. W spotkaniach wzięli udział uczniowie klas I-VIII oraz chętni rodzice. Celem zajęć było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Warsztaty poprowadzili druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stepnicy Łukasz Wojdyło i Dawid Kowalcze oraz Pan Wojciech Mizgalski ratownik medyczny
z Lubczyny, którym składamy  serdeczne podziękowania.           

       Po krótkiej pogadance wstępnej, uczniowie dowiedzieli się, że pierwsza pomoc to zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia. Pod okiem specjalistów ćwiczyli na fantomach: ocenę stanu poszkodowanego, umiejętność skutecznego wzywania pomocy, zastosowania pozycji bocznej bezpiecznej oraz postępowania przy zatrzymaniu oddechu, krążenia i zakrztuszenia. Swoją wiedzą mogą teraz podzielić się z innymi.
W efekcie uczniowie objęci powyższym szkoleniem już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu nagłego zdarzenia, potrafią wezwać prawidłowo pomoc. Dzięki takim warsztatom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych. Uczymy, że nawet dziecko może zostać małym ratownikiem.

                                                                                                         

Barbara Wasiluk