Logo ZSP Stepnica
Zespół Szkolno-Przedszkolny
im. Konstantego Maciejewicza w Stepnicy

Święto Niepodległości

W tym roku uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się 10 listopada. Tego też dnia na godzinę 18.00 zaprosiliśmy mieszkańców naszej gminy na Wieczornicę upamiętniającą odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wieczornicę poprzedziło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt przed głównym wejściem do szkoły.

Słuchając wierszy i pieśni oraz oglądając poloneza i taniec z flagami, byliśmy pełni refleksji. Nasi przodkowie mieli ojczyznę w sercu. To oni wierzyli, że naród przetrwa, jeżeli nauczy swoje dzieci, jak być Polakami. Uczniowie i pracownicy naszej szkoły swoją postawą i zaangażowaniem udowodnili, że są prawdziwymi patriotami. Dyrektor szkoły Iwona Blatkiewicz podziękowała za przygotowanie uroczystości i powiedziała: „Dzisiaj składamy hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego. Dbajmy o to, żeby wartości przekazywane młodemu pokoleniu, stały na straży godności naszego Narodu, naszej historii, kultury i dziedzictwa naszych przodków. Świętując ten dzień bądźmy dumni z naszej Ojczyzny, bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami!”

Na Wieczornicę przybyli: Burmistrz Miasta i Gminy Pan Andrzej Wyganowski z małżonką, Wiceburmistrz Pan Ryszard Ławicki, Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Agnieszka Makowska, Przewodniczący Rady Rodziców Pan Grzegorz Masternak, Dyrektor Biblioteki Publicznej Pani Małgorzata Gałan, zaproszeni Radni, licznie zgromadzeni Rodzice i inni mieszkańcy Gminy Stepnica, którzy mieli możliwość włączyć się do świętowania.

W uroczystej Wieczornicy wystąpili uczniowie klas trzecich, piątych i ósmych, soliści z MGOK w Stepnicy oraz zespół ludowy Stepniczanie.

Odpowiedzialni za przygotowanie uroczystości

 • Mariola Belko i Mariusz Kroczyński – scenariusz części słownej
 • Witold Kaleczyc – oprawa muzyczna i nagłośnienie
 • Teresa Margas i Joanna Zielińska Dolna – piosenka i polonez klas trzecich
 • Rajmund Bogacki – prezentacja multimedialna
 • Anna Kaleczyc, Katarzyna Malinowska, Aneta Rączkowska, Lidia Wyzińska – dekoracja, zaproszenia, banery
 • Karol Kania – poczty: flagowy i sztandarowy
 • Małgorzata Kania – taniec z flagami
 • Mirosława Nowak – współpraca i wypożyczenie materiałów
 • Jacek Grzelak – oświetlenie
 • Tomasz Węcławek i panie z obsługi – pomoc przy dekoracji szkoły
 • Uczniowie – pomoc przy dekoracji, nagłośnieniu, noszenie ławek

Lidia Wyzińska

"Sławić wszystko co polskie. Kochać swój naród. Czcić jego przeszłość i wierzyć w jego przyszłość". Słowa H. Sienkiewicza niczym motto przyświecały nam, gdy rozpoczynaliśmy przygotowania do apelu z okazji Dnia Niepodległości. Trzy tygodnie ciężkiej pracy przede wszystkim uczniów, ale także nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców. Efekt fantastyczny. W opinii wielu osób nasza prezentacja była nietuzinkowa, wesoła, energiczna, choć chwilami pełna powagi i wzruszeń. Dziękuję jako koordynator naszym wspaniałym uczniom i moim koleżankom i kolegom za wspólną prace, a publiczności za liczne przybycie. Polsko możesz być dumna ze swoich dzieci.
Mariusz Kroczyński