Logo ZSP Stepnica
Zespół Szkolno-Przedszkolny
im. Konstantego Maciejewicza w Stepnicy

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?” - wyjazd uczniów klas siódmych i ósmej na spektakl „Dziady” cz. II

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?” - wyjazd uczniów klas siódmych i ósmej na spektakl „Dziady” cz. II

W dniu 9 kwietnia 2024 r. uczniowie klas siódmych i ósmej wybrali się na spektakl pt. „Dziady” cz. II. Odbył się on w Goleniowskim Domu Kultury, w wykonaniu młodych aktorów Teatru Artenes z Wrocławia.

  „Dziady” cz. II to dramat napisany przez Adama Mickiewicza. Akcja utworu rozgrywa się w cmentarnej kaplicy w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych. Tematem dramatu jest dawny obrzęd ludowy poświęcony duchom zmarłych. Opisując obrzęd dziadów, poeta mówi nam, że na pełne człowieczeństwo zasługuje tylko ktoś, kto nie unikał w życiu cierpienia, nie był bezlitosny wobec innych ludzi oraz był zdolny do miłości. Ukazuje ponadczasowy problem winy i kary.

  Chociaż  dramat Adama Mickiewicza nie jest łatwym utworem do inscenizacji, to grupa aktorska poradziła sobie z tym zadaniem doskonale. Bardzo podobały nam się przepiękne kostiumy wszystkich bohaterów, wyrazista charakteryzacja ptaków i efekt snującego się dymu, który wprowadzał w nastrój tajemniczości. Nie zawiodły również efekty dźwiękowe i to podnosiło doskonałość oglądalności. To co działo się na scenie pozytywnie nas zaskoczyło, nie należy zamykać się na taki rodzaj sztuki, która dostarcza wiele emocji, wzruszeń i bodźców, nawet więcej niż dobry film.

Beata Widerska