Logo ZSP Stepnica
Zespół Szkolno-Przedszkolny
im. Konstantego Maciejewicza w Stepnicy

NPRC - Działania projektowe

Głośne czytanie lektur - gość w bibliotece

14 Grudnia w ramach „Narodowego programu rozwoju czytelnictwa”, bibliotekę szkolną w Stepnicy odwiedziła pani Krystyna Berdzik z Koła Gospodyń Wiejskich „Przystań” w Stepnicy, która przeczytała uczniom klasy 1a oraz 3b lekturę pod tytułem „Wiersze dla dzieci” Jana Brzechwy. W związku z ciepłym przyjęciem na zwieńczenie spotkania pani Krystyna zdecydowała się na niecodzienny dodatek dla słuchaczy w postaci improwizacji opowiadanej bajki. Występ został odebrany z olbrzymim entuzjazmem ze strony dzieci i nagrodzony aplauzem doceniającym talent gościa. Organizatorzy akcji pragną złożyć pani Krystynie serdeczne podziękowania za miło spędzony czas i fenomenalny występ przygotowany dla uczniów biorących udział w akcji „Głośne czytanie lektur”, a także zaprosić panią Krystynę do ponownych  odwiedzin  naszej szkolnej biblioteki.

Gość w bibliotece

Konkurs plastyczny - Bajkowe świąta

22 Grudnia został rozstrzygnięty konkurs biblioteczny pod tytułem „Bajkowe Święta” organizowany przez Bibliotekę Szkolną we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Stepnicy.  Motywem przewodnim konkursu było wykonanie pracy plastycznej związanej z tematyką bajkowych świąt. W rywalizacji brało udział wielu uczestników, z których komisja wyłoniła trójkę zwycięzców.  Czołowe miejsca zajęli: Zofia Zdanowicz miejsce pierwsze, drugie miejsce przypadło Klaudii Woźnickiej, trzecie miejsce zajęła Nina Gwiazdowska. Zwyciężczynie otrzymały dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia oraz słodkie upominki. Organizatorzy pragną podziękować pani Małgorzacie Gałan, Dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stepnicy za miłą współpracę i  zaangażowanie włożone w organizację konkursu.

Konkurs plastyczny - Bajkowe święta

"Bajki, które leczą" - z wizytą w Ciuchci

15 Grudnia uczennice Amelia Masternak oraz Maja Nowicka-Kuberska wraz z opiekunem Anetą Rączkowską odwiedziły Niepubliczne Przedszkole „Ciuchcia” w Stepnicy. Realizując działanie „Bajki, które leczą” w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”  podjęły trudne wyzwanie zainteresowania najmłodszych tradycyjną formą poznawania świata fantazji, jakim jest czytanie bajek.  Przeczytały przedszkolakom bajki, „Królewna śnieżka” Braci Grimm oraz „Kopciuszek” Charles’a Perrault. Dodatkowo uczennice przygotowały nietypowe zadanie wybierając najpopularniejsze ilustrowane bajki w języku angielskim. Podczas czytania oryginalnego tekstu posługiwały się ilustracjami zawartymi w książkach, ułatwiając tym samym pełne zrozumienie odczytanego tekstu. Wszystko odbyło się w miłej atmosferze, skierowanej na komfort dzieci,które należą do wybrednych słuchaczy. Teksty zostały odpowiednio dobrane i przemyślane oraz przedstawione w ciekawy sposób. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem najmłodszych, jak również opiekunów przedszkola. Akcja wywarła bardzo pozytywne wrażenie. Zarówno dzieci, jak i opiekunowie nalegali na powtórzenie wydarzenia w przyszłym roku szkolnym, obdarowując organizatorów drobnymi upominkami. W związku z udaną akcją „Bajki, które leczą” organizatorzy pragną podziękować za ciepłe przyjęcie pracownikom Niepublicznego Przedszkola Ciuchcia w Stepnicy, a w szczególności przedszkolakom za zainteresowanie całą akcją.

Bajki, które leczą

Wystawa nowości czytelniczych

W grudniu w naszej bibliotece szkolnej powstała wystawa książek będących nowościami wydawniczymi zakupionymi w ramach „Narodowego Programu rozwoju czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Uczniowie mogą odwiedzać bibliotekę szkolną i zapoznać się z pozyskanymi nowościami. Część książek zawiera tematykę skierowaną do najmłodszych odbiorców,  posiadają one wiele ciekawych ilustracji ułatwiających odbiór czytelnikom stawiającym pierwsze kroki w fascynującym zajęciu, jakim jest czytanie książek.
W zestawieniu nie zabrakło również pozycji skierowanych dla starszych odbiorców.

Nowości czytelnicze

„Dziewczynka z zapałkami” - klasy 1-3 w teatrze

12 grudnia uczniowie z klas I-III udali się do Goleniowa, gdzie przeżyli niezwykłą przygodę, biorąc udział w  spektaklu teatralnym, podczas  którego magia Andersena ożyła na scenie teatru ARTYSTYCZNI. “Dziewczynka z zapałkami” to jedna z najbardziej wzruszających baśni Hansa Christiana Andersena, a zespół artystów przekształcił ją w niezapomniane widowisko, które  oczarowało każdego widza, bez względu na jego wiek. W trakcie tego magicznego spektaklu widzowie  mieli okazję doświadczyć nie tylko emocji i wzruszeń płynących z opowieści o dziewczynce z zapałkami, ale także uczestniczyć w niezwykłych przeżyciach związanych z zimą i Świętym Mikołajem. Ten niezwykły gość odwiedził naszą scenę, aby rozpalić serca widzów swoim ciepłym uśmiechem i magią, która sprawiła,  że każdy poczuł się wyjątkowo. Ale to nie wszystko! Spektakl zapewnił także iluzję prawdziwej zimy. Opady śniegu spadające na scenę sprawiły, że widzowie poczuli się, jakby znaleźli się w samym środku bajkowego krajobrazu. Białe płatki, wirujące w powietrzu, oczarowały każdego, a niektórzy twierdzili, że  nawet poczuli delikatny powiew zimowego powietrza na swojej skórze. Nawet pomimo mroźnej aury na scenie, nikt nie czuł zimna, ponieważ magia tego spektaklu sprawiła, że serca wszystkich zostały rozgrzane. “Dziewczynka z zapałkami” to nie tylko widowisko teatralne, to niezapomniane doświadczenie, które dostarczy emocji i magii zimowej baśni.  

Dziewczynka z zapałkami - klasy 1-3 w teatrze

Wyjazd uczniów klas szóstych i siódmych na spektakl „Opowieść wigilijna”

We wtorek 12 grudnia br. uczniowie klas szóstych i siódmych mieli niebywałą okazję uczestniczyć w spektaklu w klasycznej aranżacji nieśmiertelnej historii o przemianie Ebenezera Scrooge’a. Tak, tak, ta ponadczasowa „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa przeniesiona na deski teatru przez zespół Artystyczni z Gniezna na pewno pozostanie na długo w sercach naszych uczniów. Było naprawdę klimatycznie.

Opowieść wigilijna - spektakl teatralny 

Spotkanie z prof. Kazimierzem Kozłowskim

1 grudnia 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z prof. Kazimierzem Kozłowskim historykiem, archiwistą, politologiem, autorem wielu książek historycznych. Profesor wygłosił wykład w zakresie „Budowy polskiego regionu na Pomorzu Zachodnim”, poczynając od pierwszego osadnictwa Słowian i czasów panowania Mieszka I, aż do zasiedlania tych ziem po II wojnie światowej.  Po wykładzie nastąpiła ożywiona dyskusja. W spotkaniu wzięła udział młodzież z siódmych klas Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stepnicy wraz z nauczycielami oraz mieszkańcami naszej gminy.  Tematyka spotkania nawiązywała do  wystawy w ramach  Izby Pamięci Ziemi Stepnickiej, która  ponownie jest otwarta  dla zwiedzających po ostatniej  modernizacji.

Spotkanie z prof. Kazimierzem Kozłowskim

Spotkanie z panem Marcinem Koziołem- autorem książek dla dzieci

W dniu 28 listopada br. uczniowie klas piątych mieli okazję uczestniczyć w interaktywnym spotkaniu online z autorem książek dla dzieci i młodzieży- panem Marcinem Koziołem. Była to niezwykle pouczająca lekcja na temat pasji i zainteresowań pisarza, którymi to postanowił się podzielić z uczniami naszej szkoły. Smaczku dodawała jeszcze możliwość prowadzenia z pisarzem czatu na żywo. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że lektury szkolne nie muszą być nudne, a wręcz przeciwnie- przybliżają  nas do ekscytacji odkrywania świata! Książka pana Marcina Kozioła „Skrzynia Władcy Piorunów” oraz inne pozycje są już dostępna w bibliotece szkolnej! Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w naszej szkole realizowany jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Dlatego z nadzieją czekamy na możliwość uczestniczenia w kolejnych spotkaniach autorskich. I na koniec apel do rodziców: A może św. Mikołaj zawędruje w tym roku do księgarni? W razie jakby co, to mógłby też zajrzeć m.in. do wydawnictwa pana Marcina Kozioła www.bumcykcyk.com .

Spotkanie z autorem

Duży czyta małemu

,, Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”  W. Szymborska    W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w którym bierze udział także nasza szkoła, uczniowie z klasy 2a czytali przedszkolakom z grupy BIEDRONKI  wiersze Juliana Tuwima. Wiersze tego autora od pokoleń towarzyszą polskim dzieciom, umilając im naukę czytania i rozbudzając ich wyobraźnię. Utwory Tuwima, takie jak “O Panu Tralalińskim” czy „Abecadło” na stałe wpisały się do kanonu polskiej literatury dziecięcej, a postacie takie jak zapominalski pan Hilary czy Zosia Samosia, znane są niemal wszystkim maluchom. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały zabawnych wierszyków, a młodych lektorów nagradzały gromkimi brawami. 

Duży czyta małemu

Pasowanie na czytalnika

Dnia 7 listopada 2023r. biblioteka szkolna przyjęła w poczet swoich czytelników uczniów klas I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej i rozwijania umiejętności czytania.  Wprogu biblioteki przywitała pierwszoklasistów królewna Bibiolla, która bardzo ucieszyła się z ich wizyty. Zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy. Uczniowie odgadywali zagadki związane z postaciami bajkowymi, układali krzyżówkę i odpowiadali na wiele pytań. Trudnych zagadek nie uniknęły także Panie Dyrektorki oraz wychowawczynie klas pierwszych. Wszyscy poradzili sobie wspaniale.

Po wykonaniu wszystkich zadań uczniowie przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Aktu pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej dokonały panie dyrektorki szkoły, p. Iwona Blatkiewicz oraz p. Adrianna Denesiuk. Uroczystość uświetniła swoimi umiejętnościami aktorskimi p. Katarzyna Grochowczak, która wcieliła się w postać księżniczki Bibiolli. Na pożegnanie nowi czytelnicy otrzymali książki i zakładki. Dla pierwszoklasistów, ten dzień był pełen wrażeń. Zapewne na długo pozostanie w ich pamięci. Uroczystość pasowania klas I zaplanowano w ramach  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który obecnie szkoła realizuje. Liczymy, że przyjęcie nowych uczniów w szeregi czytelników i motywowanie do częstego odwiedzania biblioteki, wypożyczania i czytania ksiązek wpłynie na rozwój czytelnictwa naszych uczniów

Pasowanie na czytelnika

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa, ponieważ jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią do łez. Uczniowie naszej szkoły obchodzili ten dzień 6 listopada. Z tej okazji Samorząd Uczniowski  zorganizował konkurs klasowy. Uczniowie mogli przebrać się za ulubioną postać z bajki. Jak zawsze uczniowie wykazali się kreatywnością i z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w konkursie. W tym dniu w szkole pojawiło się wiele bajkowych postaci, które przechadzały się po szkolnych korytarzach. Najliczniej przebraną klasą z pośród wszystkich klas w szkole okazała się klasa I B, której wychowawcą jest Pani Teresa Margas. W tej klasie przebrało się aż 90% uczniów klasy. Dzięki temu zostali zwycięzcami konkursu. Całej klasie serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczniom dziękujemy za wspaniałą bajeczną zabawę.

Dzień postaci z bajek

List do rodziców

W ramach wsparcia rodziców na stronie szkoły udostępniono list do nich kierowany, który miał na celu uświadomienie, jaki wpływ na rozwój ich dzieci ma czytanie książek. Podzielono się w nim kilkoma istotnymi powodami, dla których warto czytać naszym dzieciom, a także jak ważne jest czytanie książek przez dzieci. Czytanie dzieciom to nie tylko sposób na dostarczenie im wiedzy, ale także inwestycja w ich rozwój emocjonalny, społeczny i intelektualny.

List do rodziców

Magiczny Kuferek

Jako dorośli – nauczyciele, rodzice, bibliotekarze – mamy, wobec uczących się czytać dzieci, wielki obowiązek. Nie tylko uczymy, jak rozpoznawać litery i składać je w sylaby, a potem zdania. Mamy też za zadanie pokazać dzieciom, że czytanie to frajda.
Książki są nieskończonym źródłem zabawy i wiedzy. Jeśli chcemy wychować i wykształcić małe mole książkowe, musimy dbać o to, by lektura dobrze im się kojarzyła. Umiejętność czytania to pewność siebie, samodzielność, rozwijanie kompetencji komunikacji. Dlatego dzisiaj w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju. Czytelnictwa do uczniów klasy 3a trafił MAGICZNY KUFEREK wypełniony książkami - propozycjami do przeczytania. Będzie on gościł w klasie tylko tydzień, a potem odwiedzi pozostałe klasy młodsze.

Magiczny Kuferek

Magiczny kuferek

Spacer z książką

„Książki są jak przyjaciele, dbamy o tych starych, ale też chętnie poznajemy nowych”, pod tym hasłem uczniowie klasy 4b odbyli czwartego października ciekawy „Spacer z książką”, wzięli tym samym udział w projekcie bibliotecznym, który realizuje nasza szkoła. Spacer wypadł fantastycznie. Udaliśmy się na pobliski plac zabaw, aby w miłym otoczeniu i przy słonecznej pogodzie pochylić się nad humorystyczną i pełną zmian akcji książką Małgorzaty Musierowicz, pt. „Opium w rosole”. To był tylko wstęp do zachęcania dzieci i młodzieży, aby nie tylko poświęcać czas różnym portalom społecznościowym, lecz również rozwijać swoją w.yobraźnie i kreatywność dzięki literaturze. Dziękuję serdecznie Panu Mariuszowi Kroczyńskiemu za współpracę w realizacji zadań projektu bibliotecznego

Spacer z książką

Pierwszaki w bibliotece

2 października 2023 roku klasa 1b odwiedziła naszą bibliotekę szkolną. Spotkanie odbyło się w ramach lekcji bibliotecznych organizowanych w związku z realizacją przez naszą szkołę NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA i miało na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, z zasadami korzystania z zasobów bibliotecznych, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką. Pierwszakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane zbiory opowiadań o ulubionych bohaterach bajek dla dzieci. Uczniowie byli zaskoczeni tak dużą liczbą książek na półkach. Aby zaspokoić swoją ciekawość, sięgnęli po zaproponowane im pozycje, a także z chęcią wysłuchali wierszy Juliana Tuwima. Spotkanie odbyło się w serdecznej i pełnej miłych wrażeń atmosferze. Dla wielu uczniów była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia wizyta w bibliotece. Za wzorowe zachowanie i udział w spotkaniu dzieci otrzymały książeczki.

 Pierwsza wizyta w bibliotece

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września, w dniu narodzin słynnej polskiej pisarki Janiny Porazińskiej. Uczniowie klasy V a z zaangażowaniem i dużym poczuciem humoru interpretowali głosowo fragmenty książki  Grzegorza Kasdepke „101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”. Młodzi czytelnicy już wiedzą, co to jest biały kruk, kiedy się mówi „ani na lekarstwo”, albo czy można budować zamki na lodzie… Świętowanie z książką gwarantuje zawsze udaną zabawę!

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Narodowe Czytanie 2023

W dniu 12 września br. uczniowie klas piątych i VI b aktywnie włączyli się w akcję Narodowego Czytania w naszej szkole. W tym roku młodzi czytelnicy zapoznali się z fragmentami „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej zaprezentowanymi przez ich kolegów z klasy. Pragniemy serdecznie podziękować pani Małgorzacie Gałan Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz pani Anecie Rączkowskiej i pani Katarzynie Grochowczak za zaproszenie do  biblioteki.  Chętnie korzystamy z możliwości propagowania polskiej literatury, a ta akcja pod patronatem Pary Prezydenckiej, jest nam szczególnie bliska.

Akcja Narodowego Czytania

Narodowe czytanie - podziękowania

Plakaty na języku polskim

Uczniowie klasy klasa 7a i 5a na zajęciach języka polskiego wykonali plakaty plakaty nawiązujące do czytanej lektury. Są one pokłosiem działu Mity Greckie. Po przygodach z bogami i herosami ze starożytnej Grecji, dzięki kreatywności uczniów powstali nasi współcześni Super Bohaterowie! Miały one zachęcać do pozytywnych zachowań i postaw w życiu codziennym. Uczniowie klasy 7a wykonali plakaty o postawach społecznych, natomiast w klasie 5 a plakatry, pt. Mój Superbohater.

Plataty

A my lubimy czytać

Uczennica klasy V b – Michalina Ekiert wraz z koleżankami: Zosią Czarnof, Leną Kotomską i Roksaną Nowak wykonały pracę plastyczną, do wykonania której inspiracją dla młodej artystki stały się postaci mitologiczne:
"Zainteresowały mnie postacie z mitologii. To, że każda z postaci się czymś wyróżniała. Ważne dla mnie było, aby uchwycić, jak bogowie wyglądali i jakie posiadali atrybuty. I tak np. Afrodyta – bogini piękności, przedstawiana jest z łabędziem, mirtem, różą i jabłkiem. Hermesa – posłańca bogów przedstawiłam z laską z wężami i skrzydłami, Hades – bóg podziemi ma wejście do jaskini, a tam już czeka na niego Cerber. I jeszcze zwróćcie uwagę na postać Persefony, którą przedstawiłam z kochającą matką – Demeter. Jeśli nie znacie tych mitów, to serdecznie zachęcam do ich przeczytania, są naprawdę pouczające". Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Greccy bogowie”, którą można obejrzeć w pracowni języka polskiego nr 121.

A my lubimy czytać

Pamiętajmy o papieżu

„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować". (Spotkanie z młodzieżą, Gdańsk, 1987 r.)

18 maja urodził się Święty Jan Paweł II. Aby upamiętnić i przybliżyć dzieciom z naszej szkoły osobę Jana Pawła II poszukiwaliśmy informacji w książkach, czasopismach, robiliśmy quizy sprawdzające wiadomości na temat naszego papieża. Przez trzy dni wykonywaliśmy portret metodą diamondpaint z klasami 4-8 słuchając i śpiewając piosenki o papieżu a szczególnie ulubioną Jego "Barkę". Oglądaliśmy film biograficzny zajadając się ulubionymi kremówkami wadowickimi. „Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali."

Pamiętajmy o Papieżu

Mistrz Słowa Pisanego

W dniu 28 kwietnia br. w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „A my lubimy czytać!” w naszej szkole odbył się   Konkurs Kaligraficzny „Mistrz Słowa Pisanego”.  Reprezentanci wszystkich klas zmierzyli się z trudną sztuką pięknego i poprawnego pisania.  Jury oceniało prace uczniów w następujących kategoriach: poprawność zapisu i połączeń, umiejętność trzymania się w liniaturze, poprawność interpunkcyjna i ortograficzna, estetyka i ogólne wrażenie.  Pomysłodawczynie i organizatorki  konkursu: pani Barbara Wasiluk i Stefania Grzesiak wyraziły ogromne zadowolenie oceniając  zaangażowanie uczestników. 
Mistrz Słowa Pisanego